Nie każdy kursant przystępujący do kursu prawa jazdy kategorii B ma świadomość tego, że prócz konieczności niemalże bezbłędnego przyswojenia teoretycznej wiedzy i nabycia praktycznych umiejętności prowadzenia auta w ruchu drogowym, czekają na niego również egzaminy wewnętrzne! Nie należy ich mylić z państwowymi egzaminami w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Czym zatem są egzaminy wewnętrzne i jak wyglądają? Odpowiadamy na pytania kursantów!
Czy egzamin wewnętrzny na prawo jazdy jest obowiązkowy?
Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy kategorii B jest bardzo ważnym sprawdzianem wiedzy i umiejętności kursanta. Bez pozytywnego zaliczenia egzaminów wewnętrznych nie ma możliwości ukończenia szkolenia, a co za tym idzie, nie ma możliwości zapisania się i podejścia do egzaminów państwowych w Ośrodkach Egzaminowania WORD. Egzaminy wewnętrzne zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywają się na koniec szkolenia, zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. O czym warto pamiętać?
Egzaminy wewnętrzne przeprowadzane są w OSK pod okiem instruktora i zgodne są z ogólnokrajowymi przepisami.
Obowiązkowe egzaminy wewnętrzne w OSK składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Aby móc podejść do państwowych egzaminów teoretycznego i praktycznego w WORD, OSK musi dać kursantowi zielone światło – obligatoryjnie musi on zaliczyć wewnętrzny egzamin teoretyczny i praktyczny!
Dodać należy, że egzaminy wewnętrzne w szkole jazdy nie mają na celu „oblania” kursanta. Instruktorzy w ten sposób sprawdzają wiedzę, zyskując cennych informacji. Przede wszystkim szkoleniowcy nauki jazdy mogą skoncentrować się na wyeliminowaniu błędów, które popełniał kursant, a także mogą zyskać pewność, że ten jest gotowy do podjęcia wyzwania w WORD. Egzaminy wewnętrzne są zwykle bezpłatne – stanowią część kursu nauki jazdy kategorii B. Zawsze należy dowiedzieć się więcej od pracowników danego OSK lub z regulaminów dotyczących oferowanych kursów.
Część teoretyczna egzaminu wewnętrznego kategorii B
Egzamin wewnętrzny teoretyczny przeprowadzany jest na komputerze w biurze szkoły jazdy, a sposób jego przeprowadzania jest taki sam, jak w przypadku egzaminu państwowego. Kursant odpowiada zatem na 32 pytania egzaminacyjne, zaznaczając właściwe odpowiedzi. Wynik egzaminu pojawia się na monitorze komputera od razu po jego zakończeniu – aby uzyskać wynik pozytywny i móc rozpocząć praktyczną część kursu prawa jazdy kategorii B trzeba uzyskać przynajmniej 68 punktów na 74 możliwych.
Jeśli chodzi o materiał obowiązujący w części teoretycznej egzaminu wewnętrznego kategorii B, obejmuje on cały zakres tzw. teorii! Kursant musi wykazać się wiedzą dotyczącą przepisów ruchu drogowego, systemów bezpieczeństwa auta oraz ważnych zagadnień technicznych związanych z jego użytkowaniem. Z pewnością wśród pytań egzaminacyjnych znajdą się również te sprawdzające znajomość zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.
Część praktyczna egzaminu wewnętrznego kategorii B
Egzamin praktyczny wewnętrzny trwa zazwyczaj mniej niż godzinę. Minimalny czas trwania jazdy w ruchu drogowym dla kategorii B wynosi 40 minut. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B1 lub B, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, pod warunkiem że zostały pozytywnie wykonane wszystkie zadania egzaminacyjne.
Sam egzamin przeprowadzany jest w bardzo podobny sposób jak w przypadku egzaminu państwowego. Dzięki temu kursant w praktyce może zobaczyć, jak będą wyglądały zadania przygotowane przez egzaminatora WORD. Celem części praktycznej egzaminu wewnętrznego kategorii B jest sprawdzenie umiejętności wykonywania podstawowych manewrów na placu manewrowym i jazdy w ruchu drogowym na drogach publicznych. Instruktor omawia również po jego zakończeniu elementy wymagające poprawy. Egzamin wewnętrzny to cenna lekcja dla kursanta. Ocenie podlegają m.in.:
Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.
Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu i jazda po łuku.
Włączanie się do ruchu.
Jazda przez skrzyżowania z sygnalizacją świetną i bez sygnalizacji, skrzyżowania równorzędne oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, przez rondo.
Zawracanie.
Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu.
Omijanie, wyprzedzanie, wymijanie.
Parkowanie.
Czym jest egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?
Wielu kursantów zastanawia się, czym jest egzamin wewnętrzny na prawo jazdy. Spieszymy z odpowiedzią! Jest to sprawdzian umiejętności, który odbywa się w ośrodku szkolenia kierowców jeszcze przed przystąpieniem do właściwego egzaminu państwowego. Stanowi obowiązkowy element kursu na prawo jazdy, mający na celu weryfikację gotowości kursanta do zdawania egzaminu w WORD. Egzamin wewnętrzny składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?
W części teoretycznej sprawdzana jest wiedza z przepisów ruchu drogowego w formie testu podobnego do państwowego. Kursant musi również wykazać się znajomością zasad pierwszej pomocy oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa na drodze. Część praktyczna egzaminu wewnętrznego dla kategorii B obejmuje jazdę na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Instruktor ocenia wykonywanie podstawowych manewrów oraz ogólną technikę jazdy. Duży nacisk kładziony jest również na płynność jazdy, przestrzeganie przepisów oraz umiejętność przewidywania sytuacji na drodze.
Czym różni się egzamin wewnętrzny od państwowego?
Egzamin wewnętrzny różni się od państwowego przede wszystkim mniej formalnym charakterem. Instruktor może na bieżąco udzielać wskazówek i korygować błędy kursanta. Stwarza to przyjazną atmosferę, która pomaga w lepszym przygotowaniu do egzaminu państwowego.
Warto podkreślić, że negatywny wynik egzaminu wewnętrznego nie przekreśla możliwości podejścia do egzaminu państwowego w przyszłości. Jest jednak ważnym sygnałem, że kursant potrzebuje jeszcze dodatkowej praktyki w formie jazd doszkalających. Dopiero pozytywne zaliczenie egzaminu wewnętrznego umożliwia ukończenie kursu.
Podsumowanie
Egzaminy wewnętrzne teoretyczny i praktyczny to ważna część kursu prawa jazdy kategorii B. Odbywają się one w Ośrodku Szkolenia Kierowców, a bez ich zaliczenia nie można podejść do państwowych egzaminów w WORD. Takie egzaminy stanowią również ważną lekcję dla kursanta – dzięki nim może poczuć się jak podczas oficjalnego egzaminowania!
Comments